See iñi on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-noun-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñita",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñip",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñipi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñikama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñikunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñimanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñintin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñihina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñirayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñipaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñipura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñikunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñilla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñiy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiyta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiyman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiypa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiypi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiymanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiywan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiynintin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiyninnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiyhina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiyrayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiypaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiypura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiyninka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiylla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñiyki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykita",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykiman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykipa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykipi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykikama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykikunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykimanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykiwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykintin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykinnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykihina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykirayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykipaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykipura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykinka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykikunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykilla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinpa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinpi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñinkunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñinmanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinintin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinninnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinhina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinrayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinpaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinpura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñininka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñinkunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñinlla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñinchik",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikpa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikpi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikkama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñinchikkunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñinchikmanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchiknintin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikninnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikhina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikrayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikpaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikpura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikninka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñinchikkunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñinchiklla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñiyku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykuta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykuman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykupa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykupi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykukama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykukunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykumanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykuwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykuntin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykunnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykuhina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykurayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykupaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykupura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykunka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykukunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykulla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñiykichik",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikpa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikpi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikkama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykichikmanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichiknintin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikninnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikhina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikrayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikpaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikpura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikninka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykichiklla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñinku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkuta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkuman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkupa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkupi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkukama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñinkukunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñinkumanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkuwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkuntin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkunnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkuhina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkurayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkupaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkupura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkunka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñinkukunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñinkulla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "qu",
"2": "noun"
},
"expansion": "iñi",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "iñi",
"2": "iñip",
"3": "iñi"
},
"name": "qu-decl-noun"
}
],
"lang": "Quechua",
"lang_code": "qu",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Quechua entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "iñi wasi"
},
{
"word": "iñiy"
}
],
"glosses": [
"belief"
],
"id": "en-iñi-qu-noun-8xhS1-aO",
"links": [
[
"belief",
"belief"
]
]
}
],
"word": "iñi"
}
{
"derived": [
{
"word": "iñi wasi"
},
{
"word": "iñiy"
}
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-noun-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñita",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñip",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñipi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñikama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñikunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñimanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñintin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñihina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñirayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñipaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñipura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñikunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñilla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñikunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñiy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiyta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiyman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiypa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiypi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiymanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiywan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiynintin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiyninnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiyhina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiyrayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiypaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiypura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiyninka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiylla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñiyki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykita",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykiman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykipa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykipi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykikama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykikunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykimanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykiwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykintin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykinnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykihina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykirayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykipaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykipura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykinka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykikunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykilla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykikunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinpa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinpi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñinkunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñinmanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinintin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinninnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinhina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinrayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinpaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinpura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñininka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñinkunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñinlla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñinchik",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikpa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikpi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikkama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñinchikkunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñinchikmanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchiknintin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikninnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikhina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikrayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikpaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikpura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinchikninka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñinchikkunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñinchiklla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinchikkunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñiyku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykuta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykuman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykupa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykupi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykukama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykukunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykumanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykuwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykuntin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykunnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykuhina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykurayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykupaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykupura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykunka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykukunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykulla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykukunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñiykichik",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikpa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikpi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikkama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñiykichikmanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichiknintin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikninnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikhina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikrayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikpaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikpura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñiykichikninka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñiykichiklla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñiykichikkunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "qu-poss-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "iñinku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukuna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkuta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkuman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunaman",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkupa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunap",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkupi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunapi",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkukama",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñinkukunakama",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "iñinkumanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunamanta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkuwan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunawan",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkuntin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunantin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkunnaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunannaq",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkuhina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunahina",
"source": "declension",
"tags": [
"comparative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkurayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunarayku",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkupaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunapaq",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkupura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunapura",
"source": "declension",
"tags": [
"associative",
"plural"
]
},
{
"form": "iñinkunka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñinkukunanka",
"source": "declension",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "iñinkulla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"singular"
]
},
{
"form": "iñinkukunalla",
"source": "declension",
"tags": [
"exclusive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "qu",
"2": "noun"
},
"expansion": "iñi",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "iñi",
"2": "iñip",
"3": "iñi"
},
"name": "qu-decl-noun"
}
],
"lang": "Quechua",
"lang_code": "qu",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Quechua entries with incorrect language header",
"Quechua lemmas",
"Quechua nouns",
"Quechua palindromes"
],
"glosses": [
"belief"
],
"links": [
[
"belief",
"belief"
]
]
}
],
"word": "iñi"
}
Download raw JSONL data for iñi meaning in All languages combined (22.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.